Lębork pozyskał 8 milionów zł na program budownictwa mieszkaniowego

Data: 14-12-2021

Miasto Lębork pozyskało duże środki - ponad 8 mln złotych - na realizację nowego programu budownictwa mieszkaniowego dla mieszkańców Lęborka. W najbliższych latach w ramach Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego w Lęborku powstanie 100 nowych, tanich mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności.

Pozyskane niedawno środki w wysokości ponad 8 mln złotych pozwolą wybudować budynek przy ul. Obrońców Wybrzeża (4 mln 588 tys. zł dotacji), oraz dwa budynki przy ulicy Mieszka I (1 mln 820 tys. zł i 1 mln 698 tys. zł dotacji).

Są to kolejne środki zewnętrzne pozyskane dla planowanych inwestycji mieszkaniowych. W połowie 2021 roku pozyskano wsparcie finansowe ponad 2 mln złotych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, odpowiednio 1 mln 70 tys. dla budynku wielorodzinnego przy ul. Obrońców Wybrzeża i 996 tys. zł dla dwóch budynków przy ul. Mieszka I.         

W maju br. w Lęborku zawarto umowę objęcia przez Krajowy Zasób Nieruchomości udziałów w Lęborskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. W ramach podpisanego porozumienia KZN wniósł aportem do spółki działkę przy ul. Obrońców Wybrzeża o wartości ponad pół miliona złotych.

Aktualnie trwają prace projektowe, które przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem i w drugim kwartale 2022 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych. Bieżący rok Lębork kończy z łączną sumą blisko 11 mln złotych pozyskanych dla celów budownictwa mieszkaniowego!

Program budowy mieszkań na wynajem to oferta skierowana m. in. dla młodych małżeństw lub osób chcących założyć rodzinę. Cześć lokali przeznaczonych będzie również dla osób po 60 roku życia. Osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej na zakup własnego mieszkania będą mogły zamieszkać w nowych lokalach o umiarkowanych kosztach najmu, z opcją dojścia po kilkunastu latach do własności. Pozyskanie w najbliższych latach, kilkunastu milionów złotych dotacji i dofinansowań na budownictwo mieszkaniowe, pozwoli na wybudowanie w tym systemie wielu tanich mieszkań oraz da pracę lokalnym firmom budowlanym.

Koszt budowy wielorodzinnych budynków sfinansowany zostanie z dotacji, partycypacji przyszłych mieszkańców i preferencyjnych kredytów:

  • dotacja 10% wartości inwestycji ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa,
  • dotacja z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 25% wartości inwestycji oraz kolejne 10% wartości inwestycji do wysokości odpowiadającej wartość gruntu,
  • partycypacja przyszłych lokatorów (25% wartości lokalu)
  • preferencyjny kredyt (30-35%) z Banku Gospodarstwa Krajowego (spłacany przez lokatorów w czynszu).

Planuje się by w 2022 roku w ramach programu mieszkań na wynajem rozpoczęły się budowy czterech budynków wielorodzinnych. Trzy budynki otrzymały już finansowanie z Programu Wspierania Społecznego Budownictwa Czynszowego. Na wsparcie finansowe czeka czwarty budynek przy ul. Stryjewskiego. 

Oddanie lokali mieszkalnych odbędzie się w latach 2023 i 2024. W następnych latach będą przygotowywane kolejne inwestycje mieszkaniowe, uwzględniające potrzeby mieszkańców Lęborka.

Obrońców Wybrzeża grafika
Obrońców Wybrzeża grafika
Mieszka I grafika
Mieszka I grafika
Stryjewskiego grafika